Szukaj
  • nahamakach

"Małe życie" Hanyi Yanagihary


„Małe życie” to opowieść wg mnie tak naprawdę o Jude, młodym prawniku, który jest bardzo skryty i samotny. Oczywiście historia w książce dotyczy jeszcze trójki jego przyjaciół: Malcolma, który jest architektem, B.J.’a malarza oraz Willema – aktora. 1/3 książki to szczegółowy opis życia tej czwórki, później historia skupia się głównie na Jude. Poznajemy go w całości oraz jego dramatyczną przeszłość.


[Mnie osobiście męczyła i wciągała ta książka, bardziej chyba Jude mnie męczył. Jego postać. Z jednej strony należy zrozumieć jego osobę, gdyż przeżył on tragiczne rzeczy, natomiast brak w nim chęci do życia, do zmian. Dla mnie był on męczennikiem i więźniem samego siebie]


W życiu Juda tragedia pogania tragedię, czytelnikowi może się wydawać, że więcej go nie zaskoczy, a jednak… Został sierotą, doświadczył molestowania seksualnego, prostytucji dziecięcej, toksycznych znajomości, związków w których występowała przemoc, a później jeszcze kalectwa. Nie wątpliwie był on osobą bardzo inteligentną, widział i rozumiał rzeczy, na które inni nie zwracali uwagi. Autorka wiele tragedii i przykrości skupiła w jednej osobie – Juda. Pokazuje całe albo większość zła tego świata tylko poprzez niego. Czytając zastanawiasz się ile jeden człowiek jest w stanie znieść i próbujesz zrozumieć.


W całej tej historii widzimy osoby heteroseksualne, homoseksualne oraz biseksualne. Autorka jakby chciała nam dać do zrozumienia, że orientacja nie jest ważna, ale emocje i uczucia, które się na nią składają. Tutaj przykładem jest Willem, gdyż był on osobą heteroseksualną i w dodatku nie stronił od kobiet. Natomiast w późniejszym etapie związał się z Judem, ale nie tylko z nim, lecz także ze wszystkimi jego problemami. Ich związek nie należał do najłatwiejszych. Książka nie wątpliwie ukazuje nam jak obecność drugiego człowieka i jego miłość potrafi otworzyć serce. Niestety miłość to nie wszystko.


Tą pozycję ciężko jest opisać, zrecenzować itd… książka do łatwych i zrozumiałych nie należy. Sama czytałam ją około roku, co do mnie jest nie podobne. Wciągała ale i odpychała jednocześnie. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o czym jest ta książka.. bo nie wiem. Trudno wpisać ją w jedną tematykę i rodzaj. Opowieść z pewnością posiada głębokie dno, może ja kiedyś odkryję jeszcze inne... :)
9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie